http://www.talenty-pro-vedu.cz

Aktuality

Chemie na Slezskoostravském hradě 2017

24.6.2017 | Slezskoostravský hrad, Ostrava
www.chemienahrade.cz

Rok 2017 byl jedenáctým ročníkem tradiční akce „Chemie na Slezskoostravském hradě“. Celý areál ožil řadou návštěvníků. Krásné letní počasí a atraktivní program přilákaly nejen školy, školky, ale také ve větší míře širokou veřejnost. Bavily je ukázky nejen chemických kouzel a pokusů, ale také mobilní roboty, auta, interaktivní modely ze světa přírodovědných a technických oborů. Z prezentací VŠB-TUO zaujala studentská Formule, mobilní roboty a popkornovač.

Den města Frenštát pod Radhoštěm

9.6.2017 | Frenštát pod Radhoštěm

Den města Frenštát pod Radhoštěm se konal 9. 6. 2017. Ačkoliv je náš tým z Ostravy, náš partner Continental sídlí právě ve Frenštátě a tak jsme jej přijeli podpořit také my s naším letošním monopostem Vector 03. K vidění toho byla spousta, kromě nás a Continentalu také policejní a hasičská technika, stánky středních a základních škol a to vše bylo doprovázeno bohatým doprovodným programem, sestávající z ukázky dobrovolných hasičů, zpívaných či tančeních vystoupení. Děkujeme za možnost prezentovat náš tým a také partnera Continental.

Kopřivnické dny techniky 2017

3.-4.6.2017 | Polygon Tatra v Kopřivnici

O víkendu 3. a 4. června 2017 se konal na testovacím polygonu společnosti TATRA TRUCKS a.s. další ročník akce Kopřivnické dny techniky. Náš tým s monopostem Vector 03 tam nemohl chybět.

Kopřivnické dny techniky, jak sám název napovídá, jsou hlavně o technice. Návštěvník tedy mohl, kromě našeho monopostu, vidět např. hasičskou techniku nebo výstavu vozidel Tatra. Mezi vystavovateli byly také technicky zaměřené firmy, které prezentovaly své výrobky. Nechyběly dynamické ukázky hasičské techniky, jízdy ve vozidlech Tatra po testovacím polygonu. Pro milovníky adrenalinu byly k dispozici lety vrtulníkem či jízdy ve vozech Ferrari nebo Lamborghini.

Dny svařovací techniky 2017

23. 5. -25. 5. 2017 | Rychnov nad Kněžnou

Celostátní akce je tradičním setkáním svářečských odborníků a přispívá ke vzájemné výměně informací a navázání osobních kontaktů již od roku 1956. Zkušení odborníci i studenti se vzdělávají a dovídají nové informace z oboru, který se trvale rozvíjí. Od kovářského svařování, svařování elektrodou a plamenem, až po svařování laserem, plazmou a elektronovým paprskem, jsme urazili kus cesty. Důvodem k radosti je také to, že nejstarší aktivní profesor v této oblasti je profesor Ing. Jaroslav Koukal, CSc. z Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava. Letošní rok zaznamenal i nárůst počtu žen, kterých bylo letos 8 (z celkových cca 160 účastníků), z toho dvě aktivně přednášely. Za tři dny se účastníci dověděli řadu novinek a ledacos si mohli i vyzkoušet. Kromě odborné části je součástí i široká diskuze o technickém vzdělávání, včetně výuky na Fakultě strojní, motivaci talentovaných studentů a jejich podpory.

Křest nové formule Vector 03

3.5.2017 | Nová aula VŠB-TUO
http://formula.vsb.cz/cs/formula-student/

Odhalením třetího prototypu vrcholí desetiměsíční stavba, která vznikla díky práci a nadšení studentů a také partnerů projektu Formula Student VŠB-TU Ostrava, Czech Republic. Vector 03 se může pochlubit hned několika novinkami, jako je pneumatický systém řazení, zcela nové zavěšení, či telemetrie. Při stavbě prototypu Vector 03 bylo využito mnohem více ručně vyráběných kompozitních dílů, originálních dílů vyráběných pěti-osým frézováním a dílů vzniklých technologií 3D tisku. Tým se v sezóně 2017 zúčastní mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a také Formula Student Czech Republic v Mostě.

ŠKODA CAMPUS DAY 2017

19. 4. 2017 | Nová Aula VŠB-TUO
Pozvánka

Máte rádi auta? Chcete vědět, co se skrývá pod kapotou? Pak neváhejte a přijďte na VŠB-TUO v Ostravě-Porubě. Novinky a nové trendy ve vývoji a výrobě automobilů představí již po čtvrté mladoboleslavská automobilka ŠKODA Česká republika přímo na Nové aule.

Prezentace laboratoře pro chemické sanační procesy ústavu CxI

8.4.2017 | TUL

Chemické procesy probíhají všude kolem nás. A my je umíme i účelně využít. Jak? To ukázala zájemcům exkurze v laboratoři pro chemické sanační procesy na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci. Co je zde předmětem výzkumu demonstrovaly jednoduché laboratorní úlohy.

Den otevřených dveří na CxI

3.4.2017 | TUL

Den otevřených dveří na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci přilákal celou řadu návštěvníků. Prohlédli si jednotlivá pracoviště a laboratoře, seznámili se s výzkumnými aktivitami a jejich výsledky. Možná se mezi návštěvníky najdou další zájemci o studium. Vždyť tento obor má skvělou budoucnost!

6. ročník Mezinárodního dne strojařů

27.3.2017 | Planetárium Ostrava

V prostorách Planetária Ostrava již 6. ročník soutěže s názvem Mezinárodní den strojařů, který jako každý rok organizuje SPŠ Ostrava – Vítkovice. Spolupráce s Planetáriem Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO byla výsledkem snahy organizátorů přenést se do technicky atraktivních prostor. Sedm studentských týmů z České republiky a Polska mělo za úkol konstrukčně vyřešit středověký katapult s využitím dobových technologií. Týmy se úkolů zhostily s maximální odpovědností a představily vesměs originální řešení. Pro odbornou komisi skládající se ze zástupců firmy Huisman konstrukce s.r.o. a VŠB-TU Ostrava nebylo lehké určit pořadí. Dle jejich slov každá práce zasloužila ocenění a výkony byly skoro rovnocenné. Nakonec se komise shodla na výsledcích a jako první se umístil tým ze Střední průmyslové školy strojnické z Prahy. Druzí skončili zástupci Vyšší odborné školy, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kopřivnice. Třetí příčku obsadil tým z polského PCKZiU Wodzisław Śląski.

Bio-Nano dílny

17.9.2016, 15.10.2016, 26.11.2016, 10.12.2016, 18.2.2017 | TUL

Studenti středních škol, i šikovní žáci druhého stupně základních škol už něco o nano technologiích vědí. Ale jak se dají aplikovat třeba při čištění odpadních vod? Odpověď přinesl seminář, v rámci kterého se seznámili s moderní membránovou (nano)technologií vhodnou právě k tomuto účelu. Laboratorní přípravu membrán a měření jejich vlastností si navíc mohli sami vyzkoušet.

Den otevřených dveří na VŠB-TUO

3.2.2017 | VŠB-TU Ostrava

Den otevřených dveří a laboratoří hned na třech fakultách VŠB-TUO přiblížil návštěvníkům obory studia interaktivními exponáty. Zajímavých oborů je řada a koho technika baví, určitě si vybere. Do pořádané akce se zapojilo také 15 partnerských firem a ukázali zájemcům o studium, jak se po jeho ukončení mohou uplatnit v praxi. Návštěvníci mohli shlédnout krkolomné kousky Smokemana, seznámit se s týmem studentské Formule a vyhrát některou z hodnotných cen.

Zahajujeme kampaň Poslední strojař

7.12.2016 | VŠB-TU Ostrava

Proč nemají mladí lidé zájem o studium techniky? Co se stane, když bude kvalifikovaných odborníků strojařů ubývat? Kdo se bude starat o naše technická zařízení v průmyslu i doma? Na tyto a další otázky hledá odpověď kampaň „Poslední strojař“. Nejde jen o samoúčelnou propagaci VŠB-TUO, ale za pomoci průmyslových partnerů a středních škol je prezentována potřebnost techniky a lidí, kteří jí rozumí. Techniky se bát nemusíte, bojte se budoucnosti bez ní. Nevěříte? Podívejte se na www.poslednistrojar.cz

Setkání se zástupci praxe a středních škol

7.12.2016 | VŠB-TU Ostrava

Ve středu 7. 12. 2016 se v Nové aule VŠB-TUO sešli zástupci Fakulty strojní, středních škol a praxe ke společnému jednání. Tématem byl nedostatek studentů technických oborů a následně i odborníků, které praxe tolik potřebuje. Na závěr byla představena nová kampaň „Poslední strojař“, zaměřená na mladé lidi, kteří se rozhodují, zda a kde budou pokračovat ve studiu a kam budou dále směřovat svou odbornost. Cíl všech účastníků je společný, zajistit dostatek techniků pro náš průmysl, naši budoucnost.

VŠB-TU Ostrava se poprvé zapojí do Ostravské Noci vědců

30.9.2016 | VŠB-TU Ostrava

Všichni, kteří rádi ponocují, mají možnost navštívit obě ostravské univerzity a další mnohá místa v Ostravě v rámci 4. ročníku Ostravské Noci vědců (ONV). Vědecko-popularizační akce pod záštitou Evropské komise má letos aktuální a zajímavé téma: bezpečnost! Akce je díky rozmanitosti obou univerzit i dalších spolupracujících organizací vhodná úplně pro všechny: děti, studenty, rodiče i prarodiče, nadšence pro přírodní vědy, společnost, zdraví a medicínu, techniku, jazyky, informatiku, historii, psychologii a mnoho dalších oborů. Na VŠB-TUO, 17. listopadu 15/2172 v Ostravě - Porubě se akce koná od 17 do 22 hodin!

Dny Nato v Ostravě

17.9. - 18.9.2016 | Letiště Leoše Janáčka v Mošnově
www.natodays.cz

VŠB-TUO se opět zúčastnila největší bezpečnostní show v Evropě a nejnavštěvovanější dvoudenní akce v ČR. Univerzita představila 1. prototyp formule SAE, mobilní roboty, k dispozici byly trenažéry a interaktivní modely, které bavily velké i malé návštěvníky. Přestože počasí příliš nepřálo, akci navštívilo téměř 200000 diváků.

4. národní konference transferu technologií

6.9.2016 | VŠB-TU Ostrava

Jak zlepšit přenos znalostí od výzkumníků směrem k investorům, kteří by dokázali jejich objevy a vynálezy v konkrétních oblastech prakticky využít? Tuto problematiku řešili odborníci na 4. národní konferenci transferu technologií. Akce se konala 6. září v Ostravě, pořadatelem byla tentokrát Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava tradičně se spolkem Transfera.cz.

Cílem konference byl vytvořit prostor, kde specialisté z celé ČR mohou diskutovat aktuální výzvy a příležitosti, které nabízí spolupráce univerzit s průmyslem a způsoby, jak spolupráci s aplikační sférou posílit. Řešila se například komercializace v oblasti IT a zdravotnických prostředků nebo průmyslové využití 3D tisku.

Jedním z příkladů úspěšného transferu výsledků vědy a výzkumu VŠB – Technické univerzity Ostrava do průmyslové sféry je udělení licence k užívání technického řešení pro unikátní brzdový systém, který je výstupem tvůrčí práce mladého talentovaného absolventa doktorského studia. Tento systém pod názvem GCS je zcela novým konceptem vzduchem chlazené kotoučové brzdy vhodné pro nasazení v závodních vozech, kde vzniká extrémní potřeba chlazení brzdového systému. Řešení je chráněno patentem nejen v Evropě, ale také v USA, Japonsku a Koreji. Během vývoje byly použity pokročilé počítačové simulace, včetně pevnostních a únavových analýz s využitím superpočítače IT4Innovations.

Formula Student Team VŠB-TUO se poprvé zúčastnil zahraničních soutěží

22.8.2016 | Itálie, Maďarsko

Letos v létě se Formula Student Team VŠB-TUO poprvé zúčastnil zahraničních soutěží studentských formulí v italském Varanu na okruhu Ricardo de Peletti a v maďarském Győru s druhým prototypem závodního vozidla VECTOR 02. V Itálii Formula Student Team VŠB-TUO obsadil celkově velmi dobrou 11. příčku ze 41 vybraných týmů s formulí se spalovacím motorem z celého světa, soutěže se účastnilo celkem 74. týmů electric/combusion a v Maďarsku 14. místo mezi 30. formulemi se spalovacími motory, celkově 21. místo ze 44. v kategorii spalovacích a elektrických formulí. Náš tým dominoval především v dynamických jízdních disciplínách. Vynikající výsledek svědčí o vynikající práci, umu a zručnosti našich studentů. K úspěchu projektu přispělo také bezmála 30. partnerů a podpora univerzity, zejména Fakulty strojní VŠB-TUO.

Nano dílny

8.8.-10.8.2016 | TUL

V průběhu dvoudenního semináře se žáci zaměřili na chemické a mikrobiologické procesy v přírodě. Naučili se připravit roztoky polymerů pro výrobu nanovláken a sami si vyzkoušeli jejich výrobu pomocí nanokolovratu. Je to docela jednoduché. A na závěr pozorovali reaktivitu železných nanočástic, které jsou využívány pro sanace horninového prostředí.

Robotické dílny

26.7.-27.7.2016 | TUL

Postavit si o prázdninách vlastního robota, to je něco. Zkusili to i účastnicí robotických dílen na TUL pod vedením odborníků. Nejprve se věnovali samostatné stavbě vlastních jednoduchých robotů, pak se pustili do návrhu jednoduchých programů pro jejich řízení. A podařilo se.

Textilní dílny

21.7.-22.7.2016, 26.7.-27.7.2016 | TUL

S látkami se dá krásně hrát. S jejich výrobou, ale i postupem barvení látek, kreslením vzorů a ornamentů se seznámili účastníci textilních dílen. A své originální výtvory si mohli odnést domů.

VŠB-TUO se aktivně zapojila do festivalů MELTINGPOT

12.-17.7.2016 | Festival MELTINGPOT a Colours of Ostrava

VŠB-TUO se aktivně zapojila do festivalů MELTINGPOT a Colours of Ostrava, které souběžně probíhaly v Dolní oblasti Vítkovice od úterý 12. července do neděle 17. července. Vědci z VŠB-TUO ovládli workshopovou scénu MELTINGPOTU 12. července od 10:00 v kompresorovně dole Hlubina. Široká veřejnost mohla shlédnout vystoupení SMOKEMANA, finalisty popularizační soutěže FAMELAB Petra Pavlíka, Janu Kukutschovou z Centra nanotechnologií, prezentaci „elektrokrásky“ StudentCar a další. Na diskuzní scéně festivalu MELTINGPOT vystoupil i nositel Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman.

Nositel Nobelovy ceny navštívil Fakultu strojní VŠB-TUO

12.7.2016 | VŠB-TU Ostrava

Na VŠB-TUO jsme uvítali v pořadí již třetího nositele Nobelovy ceny. Tentokrát jím byl významný izraelský profesor, nositel Nobelovy ceny za chemii (2011) Dan Shechtman, kterého pozvali pořadatelé známého festivalu Colours of Ostrava 2016 k vystoupení v diskusní odborné části nazvané Meltingpot. Profesor Shechtman je nejen skvělým objevitelem, ale i velkým propagátorem a popularizátorem vědy a techniky. Při jeho pobytu v Ostravě ho doprovázel Dr. Ing. Radan Salomonovič (Pfeiffer Vacuum GmbH Praha). V rámci spolupráce s touto společností pan profesor přijal pozvání k návštěvě Fakulty strojní VŠB-TUO, prohlédl si některé laboratoře a zúčastnil se neformální diskuse s děkanem a dalšími akademickými pracovníky fakulty. Tématem bylo vzdělávání od těch nejmenších v mateřských školách, až po Ph.D. studenty. Cílem pana profesora i nás je popularizovat přírodní a technické vědy bez ohledu na hranice států a kontinentů.

Elektrodílny

9.7.-10.7.2016 | TUL

Pro ty, které zajímají záhady elektřiny, otevřela TUL opět své laboratoře. Během dvoudenního semináře se žáci seznámili se základy návrhu jednoduchých elektrických obvodů, mohli si sami vyzkoušet své znalosti a tvořit jednoduché úlohy. Na závěr akce byla prezentována úloha z IQ-parku „Laser show dle vašeho přání“.

Art & Science 2016

23.6.2016 | VŠB-TU Ostrava
Informace o akci

I letos se konala jedinečná akce uspořádaná Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, která propojuje vědu a umění. Bohatý program nabízel návštěvníkům všech věkových kategorií zábavu už od ranních hodin. Jednou z nejlepší a nejžádanějších atrakcí na celé události byl Doc. Vlákno (Michal Kavalčík), který akci moderoval. Návštěvníci akci hodnotili velmi kladně a všichni se těšíme na další ročník festivalu Art and Science.

Chemie na Slezskoostravském hradě 2016

23.6.2016 | Slezskoostravský hrad, Ostrava
www.chemienahrade.cz

Rok 2016 byl desátým jubilejním ročníkem akce Chemie na Slezskoostravském hradě. VŠB-TUO patřila k týmu jeho organizátorů. Krásné počasí a atraktivní program přilákaly nejen školy, ale také ve větší míře širokou veřejnost. Bavily je ukázky nejen chemických kouzel a pokusů, ale také mobilní roboty, auta, interaktivní modely ze světa přírodovědných a technických oborů.

Kopřivnické dny techniky 2016

4.6.-5.6.2016 | Polygon Tatra v Kopřivnici

VŠB-TUO se opět účastnila Kopřivnických dnů techniky, které se konaly na polygonu Tatra v Kopřivnici. K ukázkám armádních, zdravotnických či hasičských provedení Tatry se přidal i náš druhý prototyp formule Vector 02 a k dispozici pro návštěvníky byl i simulátor. Vector 02 zajímal spoustu návštěvníků a opět padaly i zajímavé otázky o průběhu a dalším vývoji studentského projektu Formule SAE.

Den dětí v Mateřské škole VŠB-TUO

1.6.2016 | VŠB-TUO

Nejmladšími zástupci na naší univerzitě jsou jednoznačně děti v Univerzitní mateřské škole VŠB-TUO a těm patří 1. červen každého roku. I Fakulta strojní se letos připojila k oslavám tohoto svátku a předala jim dárek v podobě roboto-pejska s cílem přiblížit dětem techniku již v útlém věku. Nevěřili byste, jak úžasně rychle se naučily pejska ovládat tlesknutím a reagovaly na každý jeho pohyb.

Škoda Auto Uni Day 2016

6.4.2016 | VŠB-TUO

V nové aule VŠB-TUO se tentokrát představil tým Škoda Motorsport. Pro návštěvníky akce byly připraveny nejen zajímavé přednášky, ale mohli si zblízka prohlédnout závodní vozidlo Škoda Fabia R5.

Den strojařů 2016

31.3.-1.4.2016 | Horní Bečva, Hotel Duo

V dalším již 5. ročníku mezinárodní soutěže studentů středních škol zaměřených na studium strojních oborů se letos utkaly týmy z ČR a Polska. Žáci řešili třísettunovou kladnici lodního jeřábu. Jejich úkolem bylo kladnici navrhnout, spočítat a také nakreslit. Odborná porota, složená ze zástupců firmy Huisman Konstrukce a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, neměla při výběru nejlepšího návrhu lehký úkol, neboť všechny prezentované výsledky byly na velmi vysoké úrovni. Za posledních šest měsíců udělali soutěžící ohromný kus práce. Na prvním místě se tentokrát umístili žáci zpolské školy Zespół Szkół Zawodowych Wodzisław Śląski, druhé místo obsadili žáci Střední průmyslové školy strojnické a střední odborné školy prof. Švejcara Plzeň a na třetím místě byli žáci Střední průmyslové školy, obchodní akademie a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky z Frýdku-Místku.

Přednáška nositele Nobelovy ceny

20.10.2015 | VŠB-TUO
Informace o akci

Nositel Nobelovy ceny za fyziku Jerome Friedman se setkal 20. října 2015 se studenty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Přednášel nejen o teorii kvarků, ale podělil se i o své zkušenosti a životní zážitky. Toto unikátní setkání umožnila studentům spolupráce univerzity se společností Honeywell, která vyvíjí a vyrábí špičkové technologie.

Dny NATO v Ostravě

19.9.-20.9.2015 | Letiště Leoše Janáčka v Mošnově
www.natodays.cz

VŠB-TUO se opět zúčastnila největší bezpečnostní show v Evropě a nejnavštěvovanější dvoudenní akce v ČR na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Univerzita představila 1. prototyp formule SAE, mobilní roboty, k dispozici byly trenažéry a interaktivní modely, které bavily velké i malé návštěvníky. Akci navštívilo za oba dny 225000 diváků.

Postav si svůj solární kolektor

31.7.2015 | VŠB-TU Ostrava
Informace o akci

Odborná skupina Systémy s alternativními zdroji energie Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) uspořádala se svými partnery praktický seminář nazvaný Postav si svůj solární kolektor 31. 7. 2015 v rámci EKO happeningu v Českém Těšíně. Zájemci z řad studentů a široké veřejnosti se seznámili s možnostmi využití sluneční energie pro rodinné domy a domácnosti, strukturou teplovodního slunečního kolektoru a pod vedením zkušených instruktorů si mohli vyrobit a sestavit jeho jednotlivé komponenty a uvést soustavu do provozu.

Robotické dílny

24.7.2015 | TU Liberec

Postavit si vlastního robota chce trochu dovednosti a zkušenost. A tady je mohli malí zájemci získat. Ti šikovnější se pokusili i o jednoduché programování.

Nanodílny

16.7.-17.7.2015 | TU Liberec

V průběhu dvoudenního semináře se žáci seznámili s mirkobiologickými procesy v přírodě, přípravou roztoků polymerů pro výrobu nanovláken a sami si vyzkoušeli výrobu nanovláken pomocí nanokolovratu. Ověřili si reaktivitu železných nanočástic, které jsou využívány pro sanace horninového prostředí.

Elektrodílny

9.7.-10.7.2015 | TU Liberec

I o prázdninách zůstaly laboratoře TUL otevřené pro ty, kteří chtějí prázdninový čas strávit zajímavými aktivitami. Během dvoudenního semináře měli žáci možnost se seznámit se základy návrhu jednoduchých elektrických obvodů a mohli si sami vytvořit jednoduché úlohy. V rámci akce byla prezentována úloha z IQ-parku Laser show dle vašeho přání.

Art & Science 2015

16.6.2015 | VŠB-TU Ostrava
Informace o akci

Přijďte se podívat na unikátní akci pořádanou Fakulta elektrotechniky a informatiky Všb-TU Ostrava, která propojuje svět umění a vědy. Můžete se těšit např. na vystoupení Ajdontker, Lake Malawi, MANDRAGE a NO NAME.

Robotické dílny

21.5.2015 | TU Liberec

V rámci semináře si účastnicí odzkoušeli postavit vlastní jednoduché roboty, šikovnější pak zvládli i jednoduché programování.

Nanodílny

6.5.2015 | TU Liberec

Vyrobte si své nanovlákno, my vám s tím pomůžeme! S naším nanokolovratem to zvládnete a navíc si můžete vyzkoušet řadu dalších úloh z oblasti nanotechnologií.

Elektrodílny

28.4.-29.4.2015 | TU Liberec

V rámci dvoudenního semináře určeného pro popularizaci elekro oborů si mohli žáci připravit vlastní Laser show .

Dana Drábová - přednáška pro studenty

26.4.2015 | TU Liberec

Studenti technické univerzity Liberec se setkali s Ing. Danou Drábovou, Ph.D., dr. h. c. v rámci představení významných osobností VaV. Ing. Dana Drábová je česká jaderná fyzička a od roku 1999 také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Její zajímavé přednášky jsou také pravidelně realizovány na VŠB-TU Ostrava.

ŠKODA AUTO UNI DAY 2015 s VisionC, VŠB-TU Ostrava

31.3.2015 | VŠB-TU Ostrava
Informace o akci

Navštivte další ročník série přednášek předních odborníků ze ŠKODA AUTO a.s. Tentokráte budou přednášky zaměřeny na motory nové generace, bezpečnostní prvky vozidel a nové modely a studie aut (designová studia Škoda Vision C, řez automobilem Škoda Rapid).

Den strojařů

23.3.2015 | VŠB-TU Ostrava

Další ročník mezinárodní soutěže studentů středních škol zaměřených na studium strojních oborů uspořádala letos Fakulta strojní v areálu VŠB-TU Ostrava. Na celé akci se tradičně podíleli organizačně SPŠ Vítkovice, VŠB-TUO, Národní strojírenský klastr a firma Huisman konstrukce, která připravila zadání soutěže. Do akce se zapojilo celkem 7 tříčlenných týmů z České republiky a jeden z Polska. Jejich úkolem bylo navrhnout a prezentovat vlastní řešení multifunkční vrtačky. Vítězný tým z loňské soutěže (SPŠ Frydek-Místek) pak také představil realizaci minulého zadání, kterým bylo vozidlo na lidský pohon. Vozidlo zkonstruovali studenti s pomocí pedagogů sami.

Den otevřených dveří TUL

14.2.2015 | TU Liberec

Co umíme a můžeme vás naučit? Nejen o tom je náš Den otevřených dveří.

Den otevřených dveří Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava

30.1.2015 | VŠB-TU Ostrava
Pozvánka | Fotogalerie

Nevíte jak strávit volný den? Navštivte náš Den otevřených dveří 20015. A kamarády i rodiče vezměte sebou!

Křest historicky první Student formule VŠB-TU Ostrava

15.1.2015 | VŠB-TU Ostrava
Formula Ostrava Facebook | FSAE

Prezentace projektu formule SAE pro studenty SŠ i VŠ zakončená slavnostním pokřtěním prvního prototypu. Studenti pokřtili vlastnoručně sestrojený závodní automobil, jehož jednotlivé díly sami navrhovali i vyráběli.

Budoucnost je v technice

28.11.2014 | Ostrava
Pozvánka | Fotogalerie

Přijďte se k nám podívat! Pohrajte si s technikou! Akce je určena nejen pro studenty, ale všechny příznivce vědy a techniky. A jak to dopadlo? Přesvědčte se sami.

Dny Nato v Ostravě

20.9.-21.9.2014 | Letiště Leoše Janáčka v Mošnově
www.natodays.cz

Největší bezpečnostní show v Evropě a a nejnavštěvovanější dvoudenní akce v ČR, které se pravidelně účastní i VŠB-TUO v rámci popularizace VaV. Katedra robotiky Fakulty strojní VŠB-TUO pokračovala v prezentaci výsledků své výzkumné a vývojové činnosti v oblasti mobilních robotů. K prezentaci se připojil i Institut dopravy a Katedra automatizace a řízení. Akci navštívilo 255000 diváků, včetně těch nejmenších.

13. Svařovací den

5.-6.6.2014 | Hněvkovice

Nejen zajímavé odborné a teoretické informace získali účastníci 13. ročníku Svařovacího dne v rámci odborných přednášek, ale i praktickou možnost seznámit se s novinkami v oboru svařování ocelí. Seminář se konal v prostorách Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hněvkovice u Týna nad Vltavou, za účasti Ing. Dany Drábové ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Možnost seznámit se s atmosférou semináře měli i studenti z místní školy. Akce je pořádána ve spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava a ESAB Vamberk s.r.o.

Den strojařů

13.-15.4.2014 | Horní Bečva, Hotel Duo

Tradiční mezinárodní soutěž studentů středních škol zaměřených na studium strojních oborů na Horní Bečvě se letos konala v dubnu 2014. Do akce se zapojilo celkem 7 týmů z České republiky, Slovenska a Polska. Jejich úkolem bylo navrhnout a prezentovat vlastní řešení vozidla na lidský pohon. V soutěži se projevila tvořivost i komunikační dovednosti jednotlivých týmů. Některá řešení přinesla originální nápady a myšlenky.

DEN NANOTECHNOLOGIÍ NA VŠB – TU Ostrava

11.4.2014 | VŠB-TUO, Ostrava
Pozvánka na akci

Již po několikáté se mohli studenti SŠ i široká veřejnost seznámit s obsahem dynamicky se rozvíjejícího oboru nanotechnologií a jeho uplatněním v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Prezentovány byly i možnosti studia a uplatněním absolventů v praxi. Návštěvníci akce navštívili laboratoře Centra nanotechnologií a také se seznámili s výsledky vědecké a výzkumné práce tohoto pracoviště formou poutavých posterů.

Den otevřených dveří Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky

31.1.2014 | areál VŠB-TUO, Ostrava

Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky a informatiky prezentovaly své studijní obory na tradičním Dni otevřených dveří, který se konal 31.1.2014. Prostory VŠB-TUO zaplnily stovky středoškoláků, kteří měli možnost seznámit se s náplní studia i zaměřením vědy a výzkumu na obou fakultách formou interaktivních modelů, animací i diskuze se studenty a pedagogy.

Seminář Nové trendy v automobilovém průmyslu

10.12.2013 | areál VŠB-TUO, Ostrava

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě proběhl ve spolupráci s odborníky ze ŠKODA AUTO a.s. zajímavý seminář věnovaný novinkám v automobilovém průmyslu a dalším otázkám souvisejících s dopravou. Současně prezentovaly Institut dopravy a Katedra automatizační techniky a řízení studijní obory studentům středních škol. Spojení strojírenství s automobilovým průmyslem svědčí o tom , že strojařina je perspektivním a žádaným oborem.

Předvánoční setkání se zástupci SŠ

10.12.2013 | VŠB-TUO, Ostrava
Pozvánka na akci

Předvánoční setkání v prostorách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava navázalo na tradici společných jednání zaměřených na výměnu informací a zkušeností v oblasti technického vzdělávání. Byly prezentovány aktuální informace o Fakultě strojní, možnostech studia a spolupráce se středními školami v oblasti studia i propagace technických oborů. Zástupci středních škol také navštívili vybrané laboratoře a učebny.

Student area

4.12.2013 | OC Nová Karolina, Ostrava

Dne 4. 12. 2013 se v OC Nová Karolina konal studentský veletrh Student area, jehož jsme se také aktivně zúčastnili. Cílovou skupinou byli studenti 3. a 4. ročníků středních škol, studenti VOŠ a VŠ. Tato akce byla další příležitostí dostat se do povědomí studentů středních škol a přiblížit jim studium technických oborů.

Letní škola mechatronických systémů 2013

10.-12.9.2013 | areál VŠB-TU Ostrava, Ostrava-Poruba

Katedra automatizační techniky a řízení Fakulty strojní uspořádala pro studenty středních škol letní školu mechatroniky. Studenti měli možnost seznámit se stavebnicí Lego MINDSTORMS, robokoulí SPHERO, navštívit laboratoře katedry i se zapojit do řešení zajímavých úkolů a soutěží.

Chemie na hradě 2013

25.6.2013 | Slezskoostravský hrad, Ostrava

Letošní 7. ročník Chemie na Slezskoostravském hradě v Ostravě se konal v úterý 25. června 2013. Zájemce o tuto akci neodradilo ani deštivé počasí. V originálním prostředí historické památky mohli návštěvníci zhlédnout zajímavosti z oblasti chemie, fyziky, matematiky, informatiky a dalších přírodovědných i technických oborů. Fakulta strojní prezentovala na stánku Nových talentů interaktivní modely z oblasti robotiky, automatizace i řízení a nanotechnologií. Malí i velcí se mohli seznámit i s roboty větších velikostí, získat výukové materiály a diskutovat s prezentujícími studenty doktorského programu. Na stánku také získali drobné ceny za správné zodpovězení soutěžních otázek.

Den otevřených dveří Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky

1.2.2013 | areál VŠB-TU Ostrava, Ostrava-Poruba

Najdeme nové talenty pro vědu a výzkum mezi novými uchazeči o studium? Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky a informatiky pokračovaly v prezentaci svých oborů na tradičním Dni otevřených dveří, který se konal 1.2.2013. Prostory VŠB-TUO zaplnily stovky středoškoláků, kteří měli možnost seznámit se s náplní studia i zaměřením vědy a výzkumu na obou fakultách formou interaktivních modelů, animací i diskuze se studenty a pedagogy. K vidění bylo mnoho zajímavého a prezentace doprovázely i přednášky zástupců partnerských firem, úspěšných studentů i soutěže s atraktivními cenami.

Dny NATO 2012

22-23.9.2012 | letiště Mošnov

Katedra robototechniky Fakulty strojní VŠB-TUO pokračovala v prezentaci výsledků své výzkumné a vývojové činnosti na dnech Nato 22. - 23. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Tuto ojedinělou akci navštívilo během víkendu téměř 210 tisíc lidí. Ukázka mobilních robotů zaujala všechny věkové kategorie.

Věda v OC Nisa

8.9.2012 | Liberec

Veřejnost měla možnost se seznámit s některými exponáty z democentra v Liberci, které byly pro konkrétní akce zapůjčeny. Sáhnout si na ně chtěli zvláště malí návštěvníci.

Věda v OC Géčko

7.9.2012 | Liberec

Prezentace demonstračních zařízení v OC Nisa informovala veřejnost o historii i současnosti vědy v oblasti nanotechnologií. Návštěvníci se díky ní dozvěděli řadu informací o nanovláknech a jejich uplatnění v každodenním životě.

Chemie na Slezskoostravském hradě 2012

26.6.2012 | Slezskoostravský hrad, Ostrava

Již pravidelně se v rámci akce Chemie na Slezskoostravském hradě studenti seznamují s nejnovějšími trendy v oblasti nových technologií a materiálů. Ne jinak tomu bylo i letos. V prostorách Slezskoostravského hradu byly představeny výsledky projektu Nové talenty pro vědu a výzkum. Žáci základních a středních škol si mohli vybrat z celé řady výukových materiálů, které jim byly poskytnuty pro jejich rozvoj vědomí o současných trendech v oblasti vědy a výzkumu na vysokých školách.

Konference Nové talenty od začátku do konce

26-27.4.2012 | Ostravice | konference
Pozvánka na akci | Prezentace(zhodnocení)

Závěrečná konference k projektu „Nové Talenty“ byla zhodnocením tříleté práce nevelkého týmu v Ostravě i v Liberci. Příspěvky všech zúčastněných představily šíři záběru projektu. Základní cíl – přiblížit techniku mladým lidem a podnítit je ke studiu přírodovědných oborů byl náročný úkol. Zábavnou formou, předváděním fyzikálních jevů na exponátech, hledáním nových řešení ve strojírenství, elektrotechnice a dalších oborech S velkým úspěchem u studentů se setkalo představení jevů a základních principů nanotechnologií. Tým projektu ušel za tříletou dobu kus cesty v propagaci výsledků vědy a výzkumu a získávání mladých talentů

International Machinery Workshop

29.3.2012 | Horní Bečva, Hotel Duo

Workshop byl uspořádán u příležitosti Mezinárodní soutěže studentů strojních oborů, kterou organizovala SPŠ Vítkovice na Horní Bečvě. Na celé akci se podíleli organizačně SPŠ Vítkovice, VŠB-TUO, Národní strojírenský klastr a firma Huisman konstrukce. Do akce se zapojilo celkem 13 týmů z České republiky, Slovenské republiky a Polska. Jejich úkolem bylo nalézt a prezentovat vlastní řešení konstrukčního zadání, které připravili zástupci firmy Huisman konstrukce, s.r.o. Zástupci VŠB působili během soutěže v hodnotící komisi. Workshop byl zaměřen na prezentace jednotlivých týmů i zajímavých studentských prací.

Mikroskopie v nanotechnologiích

14.2.2012 | laboratoře CNT VŠB - TU Ostrava

Mikroskopie přestavuje hlavní analytickou metodu umožňující nahlédnout do světa materiálů zblízka. Obzvláště v nanotechnologiích je mikroskopie klíčovým nástrojem pro sledování změn struktury materiálů. Studenti Wichterlova gymnázia (Ostrava-Poruba) se zúčastnili exkurze do laboratoří mikroskopie, kde jim byly představeny dva typy mikroskopů: skenovací elektronový mikroskop a mikroskop atomárních sil. Jako doplňující nástroj umožňující analýzu materiálu byl studentům představen rtg. difraktometr určený pro analýzu fázového složení materiálů. Studenti byli seznámeni s principy a možnostmi těchto nástrojů a byl jim ukázán praktický příklad měření na těchto přístrojích.

Den otevřených dveří na VŠB-TU Ostrava

3.2.2012 | Nová Aula VŠB-TU Ostrava

I přes vysoké mrazy pokořující teplotní rekordy posledních let, se již poněkolikáté konal Den otevřených dveří Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky. Je již tradicí, že v tento den se mají možnost prezentovat rovněž novější mezifakultní obory jako je studijní obor Nanotechnologie a Mechatronika. Studenti měli možnost setkat se s ukázkou nových materiálů a technologií formou demonstračních pomůcek a nástrojů. Studenti středních škol a potenciální zájemci o studium na prezentovaných fakultách a oborech měli možnost přímé diskuse se současnými studenty, kdy probírali své možnosti uplatnění po absolvování jimi vybraných studijních programů. Je patrné, že zájem studentů o technické obory je rok od roku vyšší a to i přes stále se zvyšující nároky na nové technologie.

Workshop Nové talenty ve vědě a výzkumu

23.1.2012 | Gymnázium Volgogradská, Ostrava – Zábřeh

Studenti Gymnázia Volgogradská opakovaně navštívili Fakultu strojní VŠB-TUO. Seznámili se s projektem Nové talenty, obory i podmínkami studia na fakultě, a především s vybranými laboratořemi, ve kterých pracovníci fakulty realizují výzkumnou a vývojovou činnost. Nejvíce je zaujala bezdozvuková komora a laboratoř robotiky. Setkali se také se studenty doktorského studijního programu, kteří je po celou dobu návštěvy provázeli.

Den strojařů na průmyslové škole v Břeclavi

17.1.2012 | Břeclav
Pozvánka na akci

Přehlídky oboru strojírenství se zúčastnil i reprezentant Fakulty strojní. Seznámil studenty se zajímavými obory studia i aktuálními tématy výzkumu a vývoje, na jejichž řešení se podílejí také studenti. Prezentoval rovněž hlavní cíle a aktivity projektu Nové talenty pro VaV. Studenti měli možnost prohlédnou si také stroje a vybrané demonstrační modely.

Předání cen soutěže Nespoléhej se na Ježíška

16.12.2011 | VŠB-TU Ostrava

Dne 16.12.2011 byly v Ostravě předány věcné ceny úspěšným vítězům soutěže Nespoléhej se na Ježíška.

POPULARIZAČNÍ WORKSHOP aneb jak popularizovat vědu?

9.12.2011 | Ústav geoniky AV ČR
Shrnutí workshopu

Robotika vážně i nevážně, Kyber robot 2011

25.11.2011 | Technická univerzita Liberec
Pozvánka na konferenci | Informace o soutěži

Putování za vědou a technikou

5.11.2011 | Technická univerzita Liberec
Pozvánka na akci

Konference PROMATTEN

3.-4.11.2011 | hotel Vidly, Vrbno pod Pradědem

Ve dnech 3. - 4. 11. 2011 byla firmou Flash Steel Power, a.s. pořádána odborná konference PROMATTEN 2011, která se uskutečnila v Horském hotelu Vidly ve Vrbně pod Pradědem. PROMATTEN je odborná konference, jejímž hlavním cílem je budování nové platformy pro užší spolupráci odborníků a podnikatelů v oblasti materiálů a technologií v energetickém průmyslu. Název konference v sobě skrývá PROgresivní MATeriály a Technologie v Energetice, což vystihuje zaměření konference. V rámci této konference byli účastníci seznámení s projektem Nové talenty pro vědu a výzkum a měli možnost si vyzkoušet demonstrační předměty, které byly sestrojeny při realizace tohoto projektu.

Den otevřených dveří Magistrátu města Ostravy

28.10.2011 | Prokešovo náměstí, Ostrava

Den otevřených dveří je tradiční akce určená široké ostravské veřejnosti, která se sestává z prohlídek reprezentativních prostor radnice včetně pracovny primátora, otevření vyhlídkové věže radnice zdarma a programu na Prokešově náměstí, zakončený ohňostrojem. Tento Den otevřených dveří je tématem netradiční – tj. představuje moderní technologie. Program na náměstí od 13 do 18 hodin je složen z prezentace exponátů nebo studentských projektů, které ve stánku a na ploše náměstí představují veřejnosti malé „high technology,“ městečko, kde si lidé mohou exponáty prohlédnout a některé i vyzkoušet. Zároveň je připravena prezentace jednotlivých exponátů tj. robotů, dalekohledů, aut nebo projektů i na podiu s moderátorem např. formou soutěží, rohovorů s tvůrci atd. V 18 hodin vyvrcholí akce videoprojekcí na průčelí nové radnice tzv. videomappingem (opět nová technologie).

Letní škola nanotechnologií

5.9.2011 | VŠB-TU Ostrava

Na začátku školního roku se konal na půdě VŠB-TU Ostrava první ročník Letní školy nanotechnologií. Zúčastnili se jí studenti z 6 škol z Moravskoslezkého kraje, včetně pedagogických pracovníků. V rámci celodenního programu byli studenti seznámeni s problematickou nanotechnologií a nanomateriálů formou přednášek, a v odpoledním programu si sami prakticky vyzkoušeli základní metody charakterizace nanomateriálů. Studenti pracovali ve skupinkách, vždy v páru, a pomocí fyzikálních a chemických metod analyzovali jak fázové, tak prvkové složení, věnovali se charakterizaci struktury a morfologie nanomateriálů a mohli také určovat specifické magnetické a optické vlastnosti těchto materiálů. Na závěr se zúčastnili shrnující kvízového testu, na základě kterého byli nejúspěšnější studenti vyhodnoceni a odměněni věcnou cenou.

Chemie na hradě

24.6.2011 | Slezskoostravský hrad

Nové talenty se zapojily do Akce Chemie na Slezskoostravském hradě, kterou tradičně pořádá Česká společnost chemická-pobočka Ostrava ve spolupráci s dalšími organizátory. Letošní už 5. Ročník byl organizován v rámci roku chemie a uskutečnil se 24. a 25. června. Cílem této akce je každoročně formou jarmarku žákům a studentům základních a středních škol co nejjednodušším a nejatraktivnějším způsobem přiblížit přírodní vědy, ke kterým lze přiřadit chemii, fyziku, informatiku či matematiku. Žáci a studenti si zde mohou formou praktických ukázek a jednoduchých soutěží ověřit, jak mohou být tyto obory zábavné. V rámci projektu Nové talenty pro vědu a výzkumzaujal mladé návštěvníky zejména nanokolovrat a také létající model mikrokopteru, který demonstroval praktické využití současných senzorů, především akcelerometrů, gyroskopů a elektronických kompasů.

Věda v ulicích ve spolupráci s FEI VŠB-TUO

24.6.2011 | areál VŠB-TU Ostrava

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava prezentovala zástupcům středních škol z Moravskoslezského kraje zajímavé projekty a výsledky vědecko-technické činnosti. Studenti SŠ a pedagogové se mohli na vlastní oči a uši přesvědčit, co lze na FEI studovat a jakou cestou se ubírají poslední objevy vědy a techniky.

Vyhraj super ceny na prázdniny - předání cen

23.6.2011 | Ostrava, Liberec

Na konci měsíce června proběhlo předání věcných cen výhercům soutěže Vyhraj super ceny na prázdniny. Všem výhercům gratulujeme a doufáme, že vyhrané ceny jim během prázdnin budou ku prospěchu.

Věda v ulicích

21.6.2011 | areál TU v Liberci

Ve velkou laboratoř se dnes proměnilo Studentské náměstí v areálu Technické univerzity v Liberci. Česká hlava zde i ve spolupráci s realizačním týmem projektu Nové talenty pro vědu a výzkum na liberecké univerzitě uspořádala akci Věda v ulicích v rámci programu Discovery Weeks. Akce byla určena především žákům základních škol, středoškolákům, ale i široké veřejnosti. Několik vysokých škol včetně Technické univerzity v Liberci i řada významných institucí, jako je Národní technické muzeum či Česká astronomická společnost, zde v pouličních stáncích umožnily kolemjdoucím vyzkoušet si zajímavé fyzikální i chemické pokusy. Ve stáncích Technické univerzity v Liberci například kluci i děvčata tvořit laserové obrazce, zkusit jak funguje ovládání jeřábu nebo vyzkoušet práci s endoskopem. Tradičně plno bylo ve stánku s populárním nanokolovratem, kde si mohli návštěvníci vlastnoručně vyrobit nanovlákna. Dozvěděli se také, jak spolu souvisí chemie a energie a seznámili se s několika druhy energie. V podstatě jsme zde představili všechna demonstrační zařízení a aktivity, které děláme v rámci našeho projektu. Akci hodnotil kladně i rektor TUL Zdeněk Kůs. Potěšil mě zájem, se kterým se tato jednoznačně pozitivní akce setkala. Jsem rád, že se vysoké školy a vědecké instituce spojují při prosazování základního cíle. Tím je vzbudit a pak i podporovat zájem o technické a přírodovědné obory už u dětí školou povinných, řekl při zahájení rektor. Připomněl, že liberecká univerzita systematicky pracuje na popularizaci vědy. Snažíme se děti přesvědčit o tom, že technické obory jsou zajímavé.

Muzejní noc 2011

4.6.2011 | iQpark Liberec

4. června 2011 se pro návštěvníky otevřou brány iQparku, galerie i muzea v netradičních hodinách. Návštěvníci, kteří dorazí, budou moci zažít noční atmosféru a okusit bohatý program, který si jednotlivé organizace pro ně připravili. Do programu libereckého iQparku se také zapojí Technická univerzita v Liberci se svým projektem Nové talenty pro vědu a výzkum. Mladí vědci dětem i dalším návštěvníkům ukážou jak se pracuje například s endoskopem určeným pro práci v horninových puklinách nebo jak jednoduše zjistíme co obsahují běžné potraviny. Děti si také budou moci vyzkoušet demonstrační zařízení, která byla připravena v rámci projektu jako je například tvorba obrazců pomocí laserů apod.

Nové talenty v Hněvkovicích

2.6.2011 | Hněvkovice | workshop

V rámci odborného semináře Svařovací den 2011 pořádaného na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Hněvkovicích proběhl workshop s názvem „Nové talenty v Hněvkovicích“. Studenti byli seznámeni s projektem Nové talenty pro vědu a výzkum a měli možnost si vyzkoušet demonstračními předměty, které díky tomuto projektu vznikly.

Věda v ulicích - Bambiriáda 2011

27.5.2011 | Liberec

Dobrou náladu, spoustu her, zábavných soutěží, a především nových podnětů k aktivnímu využívání volného času nabídla dětem Bambiriáda 2011, která proběhla v době od 27. do 28. května na nám. Dr. E. Beneše v Liberci. Projekt Nové talenty ukázal, že věda není nuda a hlavně, že je všude kolem nás. Děti si mohli zkusit změřit Ph různých potravin a nápojů, vyrobit vlastní nanovlákna a nebo zkusit co umí robotický brouk z dílny Technické univerzity v Liberci.

Přednáška Laserové centrum ELI Beams a CERN očima mladého fyzika

19.5.2011 | Technická univerzita Liberec
Pozvánka na akci

V přednášce bude prezentován projekt výstavby laserového centra ELI Beams a jeho potenciál pro studenty, mladé techniky i výzkumné pracovníky. Budou též představeny zkušenosti bývalého studenta TUL z prostředí střediska CERN, které ho dovedly na projekt nejvýkonnějšího laseru světa, jenž je v mnoha aspektech CERNu překvapivě podobný.

Konference Kariéra pro středoškoláky - Správný směr

15.4.2011 | Aula VŠB-TU Ostrava

Akci Kariéra pro středoškoláky, kterou pořádal RPIC-ViP s.r.o. v Nové aule dne 15.4.2011. navštívilo 511 studentů.

Setkání s nanospiderem

12.4.2011 | Demonstrační centrum Ostrava

Ředitel Vítkovické střední Mgr.Klocek přivítal realizační tým projektu v čele s doc.Drábkovou na půdě Demonstračního centra, kde byli pozváni také zástupci partnerů projektu Agentury pro regionální rozvoj, IT Clusteru a Moravskoslezského strojírenského klastru. Hrdinou dne byl Nanospider, kterého oživila a zajímavým výkladem všem přiblížila Ing. Karla Barabášová, PhD. z Centra nanotechnologií VŠB-TUO.

Putování za vědou a technikou

9.4.2011 | Technická univerzita Liberec
Pozvánka na akci

Akce pod záštitou rektora Technické univerzity v Liberci pana prof. Dr. Ing. Zdeňka Kůse. Při cestě po univerzitních laboratořích, vědeckých pracovištích TUL a dílnách průmyslové školy čeká na děti (i jejich doprovod) řada zajímavých pokusů, kvízů, soutěžních otázek i překvapení. Akce je koncipována jako hra, která prověří nejen jejich dovednost a šikovnost, ale i orientační schopnosti. Účastníci totiž budou absolvovat cestu podle mapky s vyznačenými stanovišti, na kterých budou plnit různé zajímavé úkoly, jejichž cílem bude seznámení s tématy, která jsou na jednotlivých fakultách TUL řešena v rámci výuky i vědecké činnosti. Za úspěšné splnění úkolů obdrží potvrzení, která na konci cesty vymění za občerstvení a drobné dárky na Kole štěstí. Náročnost úkolů je volena tak, aby akci mohly absolvovat děti od 3 let (v doprovodu dospělých), ale i středoškoláci (klidně bez rodičů :D). Pro prvních 100 úspěšných závodníků je v cíli jako odměna i atrakce připraveno opékání špekáčků v kovářské výhni, v případě pěkného počasí i na venkovním ohništi! Vstup i občerstvení zdarma.

Věda v ulicích

2.4.2011 | OC Globus Liberec

V sobotu 2.4. proběhla v prostorách nákupní pasáže Géčko v Liberci akce Věda v ulicích, během které se široká veřejnost z Liberce a okolí mohla seznámit s projektem Nové talenty a na praktických ukázkách na demonstračních modelech vyzkoušet některé fyzikální zákony.

Člověk, energie a jaderná energetika

1.4.2011 | Technická univerzita Liberec | workshop
Pozvánka na akci | Článek o akci

Beseda s Ing. Danou Drábovou, Ph.D. a Ing.Pavlem Šimákem.

Den otevřených dveří na VŠB-TUO

4.2.2011 | Ostrava, VŠB-TUO | den otevřených dveří pro SŠ

Již druhým rokem se koná v prostorách Nové Auly Den otevřených dveří, kde se studenti mohou seznámit se studijními programy, které zajišťuje VŠB-TUO. Studenti zde bývají rovněž seznamování s novými trendy ve výzkumu a vývoji nových materiálů a nanomateriálů. Formou krátkých prezentací, jež jsou realizovány na vybraných demonstračních pomůckách si mohou ověřit principy některých analytických metod.

Napájeni sluncem

21.1.2011 | Ostrava, VŠB-TUO | celorepubliková soutěž VŠB-TUO pro zájemce ze základních a středních škol
napajenisluncem.vsb.cz

Den chemie a fyziky nanomateriálů

19.1.2011 | Ostrava, VŠB-TUO | workshop

S rozvojem nových technologií a přístrojového vybavení byl uspořádán odborný workshop se zaměřením na nové možnosti analýzy materiálů a nanomateriálů se zaměřením na analýzu strukturních a fyzikálních vlastností. Ing. Karla Barabaszová, Ph.D. seznámila studenty s principy a možnostmi skenovací elektronové mikroskopie, mikroskopie atomárních sil, rtg. difraktometrem, magnetickým elipsometrem, UV- VIS spektrometrem aj. Pozornost byla rovněž věnována interferometrii a vláknové optice. Odborného workshopu se zúčastnilo celkem 31 studentů z Wichterlova gymnázia, Ostrava - Poruba.

Konference Mladí vědci v Bratislavě

29.11.2010 - 1.12.2010 | Bratislava | konference
Obálka sborníku | Prezentace

Prezentace projektu na konferenci a ve sborníku

Senzorová technika pro řízení mikrocopteru

30.9.2010 | Ostrava, VŠB-TUO | workshop

Workshop se konal v prostorách VŠB-TUO 30.9.2010. Byl zaměřen na možnosti a aplikace současných senzorů, především akcelerometrů, gyroskopů a elektronických kompasů. Praktická aplikace těchto senzorů byla předvedena na mikrokopteru. Po výkladu v učebně proběhla ukázka ve volném terénu.

Noc vědců

24.9.2010 | iQpark Liberec | workshop pro děti a studenty
Prezentace

Výroba nanovláken, přednáška libereckého vědce Technické univerzity Jiřího Chvojky o nanomateriálech, jak se stát chemiky, fyziky nebo lékaři.

Potkejte se s námi na hradě - Věda není nuda

24.6.2010 | Ostrava, Slezskoostravský hrad | Jarmark, soutěže a hry pro malé i velké, pohádková škola, ...
Tisková zpráva | Pozvánka

Dne 24. června 2010 proběhla na Slezskoostravském hradě akce s podtitulem Věda není nuda, která byla uspořádána u příležitosti čtvrtého ročníku konání Chemie na Slezskoostravském hradě 2010. Cílem této akce bylo formou jarmarku žákům a studentům základních a středních škol co nejjednodušším a nejatraktivnějším způsobem přiblížit přírodní vědy, ke kterým lze přiřadit chemii, fyziku, informatiku či matematiku. Žáci a studenti si zde mohli formou praktických ukázek, jednoduchých pokusů, šifer, origami anebo různými soutěžemi ověřit, jak mohou být tyto obory zábavné. Mnohé účastníky překvapilo, s kolika fyzikálními či chemickými jevy se setkávají ve svém každodenním životě. Velký zájem ze strany žáků a studentů byl rovněž zaznamenán u nových technických věd, které zde byly zastoupeny praktickými ukázkami z oblasti nanomateriálů či nových materiálů, které se využívají v automobilovém průmyslu. Této akce se v letošním roce zúčastnilo 1 500 žáků a studentů z různých škol Moravskoslezského kraje, přičemž jako vstupné byly vybírány pouze víčka z PET lahví.

Chemie a nano

2.3.2010 | Liberec, laboratoře TUL, Demonstrační centrum Elmarco | workshop a ukázky výzkumu
Program workshopu

Součástí byla také ukázka Nanospidera v demonstračním centru Elmarco.

Seznamte se výzkumnými laboratořemi Fakulty strojní

26.2.2010 | Ostrava | workshop
Program workshopu

Den otevřených dveří VŠB-TU Ostrava

29.1.2010 | Ostrava, Aula VŠB-TUO | prezentace projektu

Seznamte se se světem nanotechnologií

29.1.2010 | Ostrava | workshop
Program přednášky | Prezentace z přednášky

Nanotechnologie v praxi

21.1.2010 | Liberec, Demonstrační centrum Elmarco | workshop a exkurze
Program workshopu

Vánoce s nanokolovratem

15.12.2009 | Liberec, Střední průmyslová škola, democentrum Elmarco | workshop a prezentace